Hiroshima, 6 sierpnia 1945

Eksplozja nuklearna nad Hiroszimą, zdjęcie wykonane z samolotu B-29 "The Great Artiste"

Dokładnie o godzinie 08.15 czasu lokalnego, 6 sierpnia 1945 roku z bombowca B-29 "Enola Gay" zrzucono bombę o nazwie "Little Boy". Po trwającym 44,4 sekundy szybowaniu bomba zdetonowała nad centrum Hiroszimy na wysokości 580 metrów niemal dokładnie nad kliniką chirurgiczną Shiga. Bomba "Little Boy", której ładunek jądrowy składał się z 64 kilogramów materiału rozszczepialnego Uran-235 w chwili eksplozji uwolnił siłę równą około 16 kiloton materiału wybuchowego TNT (+/- 2 kilotony), która w jednej chwili zniszczyła całkowicie 69% zabudowy miasta, a poważnie uszkodziła kolejne 8%. Wskutek wybuchu i wywołanej przezeń fal termicznej i uderzeniowej zginęło około 60 000 ludzi, a blisko 90 000 odniosło obrażenia. 
Centrum miasta po wybuchu.
W ciągu kolejnych dni zmarło kolejne tysiące osób porażonych wybuchem jądrowym, lecz do dziś niemożliwym jest obliczenie dokładnej liczby ofiar. Najwyższą podawaną liczbą ofiar śmiertelnych jest liczba 140 000 ludzi zabitych lub zmarłych. Można jedynie szacować, że w zniszczonym mieście poniosło śmierć ponad 90 000 osób. Pomoc rannym była w zasadzie niemożliwa - wskutek wybuchu śmierć poniosło w przybliżeniu 90% całego miejskiego personelu medycznego. Akcja gaszenia pożarów była niemożliwa z uwagi na podobne straty osobowe wśród strażaków i utratę niemal całego sprzętu. 
Po wybuchu jądrowym jedynym świadectwem przerwanego życia ludzkiego 
były charakterystyczne nuklearne cienie. Wiele z nich można oglądać po 
dziś dzień w specjalnych miejscach pamięci.
Całkowitemu zniszczeniu uległa zabudowa miejska na obszarze 11 kilometrów kwadratowych. Osobą, która ocalała będąc najbliżej miejsca eksplozji był Pan Eizo Nomura, który w chwili wybuchu przebywał w piwnicach solidnego gmachu nazwanego po wojnie "Rest House", oddalonego zaledwie 170 metrów od epicentrum eksplozji. Pan Nomura zmarł w 1982 roku w wieku 84 lat. Wybuch był dużo słabszy niż zakładali konstruktorzy bomby. Najprawdopodobniej w skutek niewłaściwego składu chemicznego urządzenia bomba "skisła", jak mówi się w żargonie specjalistów, dając zdecydowanie mniejszą moc od szacowanej teoretycznie. Trzy dni po opisanych wydarzeniach kolejna bomba spadła na inne japońskie miasto, Nagasaki. W dziejach ludzkości zaczęła się nowa era - era broni jądrowej.
Hołd ofiarom ataku oddawany podczas rokrocznie obchodzonego Dnia Pamięci w Hiroszimie.
W głębi widoczny szkielet dawnej Hali Wystawowej Przemysłu, obecnie zamienionej na pomnik ofiar
nazwany Kopułą Bomby A.

Komentarze